Karting Nedir? Türkiye’de nerelerde yapılır?
kartingGo-kart ya da kart adı verilen çok küçük, benzin ve hava soğutmalı, arkadan motorlu, dört tekerlekli minyatür araçlarla yapılan pist yarışıdır. Karting, motorsporlarının temelidir ve pist yarışlarının küçük kardeşi olarak kabul edilir. 7 den 70 e her insanın yapabileceği bu spor dalı hem kolay olması hem de maliyetinin düşük olması nedeniyle hızla popülerleşmektedir. Go-kart, 1950′li yıllarda ABD’de, eskiyen çim biçme makinelerinin motorlarının tekrar kullanılabilmesi amacıyla yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıktıştır. 1960′lı yıllardan sonra başta İngiltere, Avustralya ve Japonya olmak üzere uluslararası yarışmalarda kullanılmaya başlandı. Uluslararası Karting organizasyonların yönetimi İsviçre’de kurulan CIK (Uluslararası Karting Kurulu) tarafından yapılmaktadır.

TÜRKİYE’DE KARTİNG: ImageShackTürkiye’de bu sporun ilk kez tanınması Demir Bükey aracılığıyla gerçekleşmiştir. Önce 1970′li yılların ortalarında ÜstBostancı Go-kart Pisti hizmete girdi., İstanbul Karting Kulübü’nün de kurulmasıyla birlikte ilk ciddi pistine 1980′lere doğru kavuştu. 1987 yılında Cem Hakko’nun öncülüğünde tekrar canlandı ve Tuzla Karting Pisti’nin yapılmasıyla önlenemez bir yükselişe geçti. Tuzla Karting Pisti Avrupa standartlarına uygun olarak inşa edilmiştir ve ‘C’ tipi lisansı ile uluslararası organizasyonları düzenleme hakkına sahiptir. İlk uluslararası karting yarışı Türkiye’de ancak 1988 yılında koşulabildi. Formula 1 Şampiyonası’nda 1995 yılında Williams Renault ve 1996′dan beri McLaren için yarışan David Coulthard, Tuzla’da düzenlenen bu ilk uluslararası yarışta yer aldı.

ImageShack1992′de İstanbul Motorsporları Kulübü kurulduktan sonra İstanbul’daki karting organizasyonları, İMK’nın sorumluluğu altında düzenlenmeye başladı. Körfez Pisti’nde ise 1995′ten beri resmi karting yarışları yapılmaktadır. Bu pistin küçük bir bölümünde bulunan Karting pisti, otomobil yarışlarının olmadığı zamanlarda kullanılabilmektedir. 1998 yılında İzmir, Ankara ve Adana’da yapılan pistlerde Türkiye Karting Şampiyonası yarışları yapılmaya başladı. Resmi yarışların yanı sıra Istanbul icinde (Topkapı, Büyükçekmece, Tatilya) Adana, Bodrum, Antalya, Alanya, Kuşadası, Çeşme’de de ticari amaçlı küçük karting pistleri açıldı. En son Bursa Nilüfer’de yeni bir karting pisti hizmete girdi.

Hoş bir hobi olmanın dışında karting, motor sporlarına başlamak için de sağlam bir temel hazırlıyor. Birçok ralli veya Formula pilotu bu spora karting yaparak başlamış. Bunlara örnek olarak 1994-1995 Formula1 Dünya Şampiyonu Michael Schumacher ve kardeşi Ralf Scumacher’i verirsek herhalde yeterli olur. Hatta Michael Schumacher, Köln’ün 30 km kadar dışında uluslararası standardlara sahip büyük bir go-kart pistinin sahibi aynı zamanda. ImageShackBaşlangıçta kullanacağınız araçlar 5,5-6 HP güç üretebilen 160 cc hacminde tek taraflı motorlara sahip. En fazla 75 km/s hıza ulaşabilseler de pist içinde bu hız ortalama 40-50 km/s. Türkiye’de profesyonel anlamda bu sporu yapmak istiyorsanız Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu’ndan lisans almanız gerekiyor. Bu alanda profesyonel yarışlar ise Tuzla Pisti, Körfez Pisti ve İzmir Pisti’nde yapılıyor. Bu tür yarışmalarda araçlar 120 km/s hıza ulaşabiliyorlar.

Bu sporu amatör olarak yaparken özellikle belirli bir giysi giymeniz gerekmiyor ama mutlaka bir kask takmak zorundasınız. Ayrıca kullanacağınız kask başınıza tam olarak oturmalı, aksi takdirde bir çarpma anında başınızdan fırlayabilir ve bu da yarışın geri kalan bölümünde, önemli bir risk taşımayan bu sporu sizin için tehlikeli bir hale getirebilir. Araçların ulaşabildikleri hız başlarda pek tatmin edici görünmese de go-kartlar yere çok yakın olduklarından kendinizi daha hızlı gidiyormuş gibi hissetmenizi sağlıyor.

 • Bu yazı toplam 79 kez okunmuş.
 • Şu anda sizden başka 4 kişi okuyor.
 • Bu yazı bugün 6 kez okunmuş.
 • En son 2013 tarihinde okunmuş.
 • Etiketler : ığdır karting yarışları, türkiyenin nerelerinde rafting yapılıyor, go karts resimleri, ülkemizin diğer ülkelere daha iyi tanıtabilmesi için ne tür faaliyet yapılır, formula 1 nerede yapılır, ülkemizin turizm cenneti olması için neler yapılır,

  Bu yazıyla ilgili TatilClub.org'da bulunan diğer yazılar


  1 Yorum

  böyle filim ler yaptıklarızaman insanlar arasına resnen bölücülük yapıyor süme haşa rabimizi alçalayarak para kazanıyorlar kürtler onların anladıkları gibideyil tam tersi KÜRTLER KADAR MERT İYİ VEDELİKANLI İNSAN YOKTUR YETER ARTIK ÜSTÜMÜZDE OYNAYAN OYUNLAR VANLI

  serkan
  17 Haziran 2009 Saat 12:59 de demi?ki

  Yorum yapin

  ?sim (gerekli)

  E-posta (yay?nlanmayacak) (gerekli)

  Site